kamaszlány a tükör előtt

Hogyan Erősíthetjük Kamaszaink Önbizalmát? – 4 Hatékony Szülői Tipp

A kamaszkor az önbizalom és az önértékelés kialakításának rendkívül fontos időszaka. Ebben az életkorban a fiatalok érzelmi hullámvasúton utaznak: keresik saját helyüket, próbálnak megbirkózni az elvárásokkal és megértést találni önmaguk számára. Szülőként döntő szerepet játszunk abban, hogy támogassuk őket önértékelésük fejlesztésében, hiszen az ekkor kialakított önbizalom és önismeret hatással lesz jövőbeli boldogságukra és sikereikre. Íme, négy gyakorlatias tipp, melyek segíthetnek, hogy kamasz gyermekünk fokozatosan magabiztosabbá váljon.

Az Önbizalom és Az Önértékelés Fontossága

Az egészséges önértékelés azt jelenti, hogy pozitív, reális képet alkotunk önmagunkról, és értékesnek tartjuk magunkat. A kamaszok, akik bizalommal és önértékeléssel néznek szembe a kihívásokkal, könnyebben kezelik az élet adta feladatokat, jobban kitartanak céljaik mellett és egészségesebb kapcsolatokat ápolnak. Lássuk, milyen módszerekkel támogathatjuk őket ebben.

1. Támogató Dicséret és Bátorítás

Ahhoz, hogy egy kamasz önbizalma növekedjen, elengedhetetlen, hogy rendszeresen megkapja a szülei megerősítését. Fontos, hogy ne csak az eredményeiket értékeljük, hanem olyan tulajdonságaikra is fókuszáljunk, melyek a személyiségük részei. Például: „Nagyon büszke vagyok rád, hogy figyelmes és törődő vagy a barátaiddal.”

Gyakorlati Tipp:
Naponta keressünk alkalmat arra, hogy elismerjük gyermekünk erőfeszítéseit. Ez lehet akár egy kisebb dolog is, mint hogy segített a házimunkában, vagy ügyesen kezelte a konfliktusokat. Fontos, hogy dicséretünk konkrét legyen, és az erőfeszítésekre koncentráljon, ne csak az eredményre. Például: „Nagyon örülök, hogy kitartottál a matek háziban, még amikor nehézségeid voltak.” Ezzel megerősíthetjük, hogy értékes számunkra, függetlenül az elért eredményeitől.

2. Az Önelfogadás Fontosságának Tanítása

Az önelfogadás az önértékelés alapja. Segítsük kamaszunkat abban, hogy elfogadja önmagát, még ha hibázik is. Fontos, hogy megértsék: mindenki követ el hibákat, ezek pedig részei az életnek és az önfejlődésnek.

Gyakorlati Tipp:
Alakítsunk ki a mindennapokban egy „pozitív énkép” szokást. Bátorítsuk gyermekünket, hogy minden este írjon le három dolgot, amit aznap szeretett magában, legyenek azok tettek, gondolatok vagy személyiségjegyek. Ez a gyakorlat segít abban, hogy a kamasz felismerje saját értékeit és pozitív vonásait, ami elengedhetetlen az egészséges önértékeléshez.

3. Egészséges Kapcsolatok Támogatása

A barátok és társas kapcsolatok erősen hatnak a kamaszok önértékelésére. Bátorítsuk őket arra, hogy olyan társakat válasszanak, akik tisztelettel és támogatással fordulnak feléjük, és kerüljék azokat, akik negatív hatással vannak rájuk.

Gyakorlati Tipp:
Szervezzünk közös programokat, amelyekre a kamaszunk elhozhatja barátait is. Egy hétvégi kirándulás, közös főzés vagy társasjáték est remek lehetőség arra, hogy megismerjük baráti körét és támogassuk őt abban, hogy pozitív kapcsolatokkal vegye körül magát. Ezen közös élmények a családi kötődést is erősítik.

4. Figyelmes Meghallgatás és Bevonás

Kamaszainknak sokat jelent, ha érezzük, hogy figyelünk rájuk és számít a véleményük. Ez az odafigyelés nemcsak az önbizalmukat erősíti, hanem segít abban is, hogy bátrabban vállalják fel saját magukat és érzéseiket.

Gyakorlati Tipp:
Minden nap szánjunk 10-15 percet arra, hogy teljes figyelmünkkel gyermekünkre koncentráljunk. Tegyük félre a telefont és más eszközöket, és csak hallgassuk őt anélkül, hogy rögtön tanácsot adnánk. Kérdezzük meg, hogyan telt a napja, hogyan érzi magát, és próbáljuk megérteni, amit elmond. Ez az időszak erősíti a bizalmat és segít abban, hogy érezze: fontos számunkra és számít a véleménye.

Amikor További Segítségre Van Szükség

Ha úgy látjuk, hogy kamaszunk komoly önértékelési gondokkal küzd, érdemes szakember segítségét kérni. Egy pszichológus vagy tanácsadó szakszerű támogatást nyújthat az önértékelési nehézségek leküzdésében és az önelfogadásban.


A kamaszkor mind a szülők, mind a fiatalok számára kihívásokkal teli időszak. Az önbizalom és az önértékelés tudatos építése azonban hosszú távon megtérül, és hozzájárul ahhoz, hogy gyermekeink boldog, kiegyensúlyozott felnőttekké váljanak. Ne feledjük, hogy a szeretet és az elfogadás a legértékesebb ajándékok, amelyeket nyújthatunk nekik.


Tanulj a szakértőtől!

A Szülők Egyetemén egy rendkívül hasznos videót is találsz a témában:

Kiskamasz és tinédzser problémák megoldása

Előadó: Novák Ferenc 

Szeretnéd, ha jó kapcsolatban maradna veled tinédzser gyermeked, és fontos dolgokban még hallgatna is rád, miközben megmaradna az önállósága?

  • Megelőznéd a gyerek feleselését?
  • Elkerülnéd a követelőzését?
  • Jó lenne, ha nem csalódna annyit a tini?
  • Nem szeretnéd zavarni, de örülnél, ha kijönne néha a szobájából?
  • „Őrület már az a rendetlenség?”
  • Jó lenne, ha nem keveredne rossz társaságba?
  • „Tanulhatna már végre?”

Gyakorlati példák és működő technikák, hogy jó kapcsolatban maradjon veled tinédzser gyermeked. 

Az előadás témakörei:

  • 3 önállósodási korszak lényegi elemei
  • A kiskamaszkor kulcs a tinédzserkorhoz
  • Célok, lustaság, cselekvés
  • A tinédzser barátai
  • Elérhető együttműködés

A tinédzserkori problémák nagy része megelőzhető, de ha már előjöttek nálatok, akkor is kapsz hasznos válaszokat.

Novák Ferenc (Gyerekneveles.hu)

Tanár, pedagógiai viselkedéskutató, szülők és pedagógusok gyereknevelési trénere, aki gyakorlatias tanácsaival készít fel gyermeknevelési nehézségek megoldására. Videóival, írásaival és konzultációival, iskolai és konferenciákon tartott előadásaival egyszerre az értékrend alapú és egyben humánus gyereknevelés elkötelezettje. Célja, hogy segítsen szülőknek abban, hogy a nevelés örömteli és felemelő legyen, mind a szülő, mind a gyermek számára.

Indexkép: Depositphotos.com

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük