Hogyan segíthetünk a gyermeknek az érzelmei kezelésében?
A kisgyerekes szülők gyakran teszik fel a kérdést: Hogyan szoktassam le a hisztiről? Ez a megközelítés azonban nem szerencsés, hiszen a cél nem az érzelmek kifejezésének elfojtása, hanem azok megfelelő kezelésének megtanítása. A hiszti ugyanis nem rosszaság, hanem az érzelemszabályozás tanulási folyamatának része.
A hiszti kezelése és okai
Miért hisztizik a gyerek?
A gyerekek hisztije mögött az érzelmi feldolgozás hiánya áll. Mivel nem tudják még a dühöt, csalódottságot, szomorúságot vagy frusztrációt társadalmilag elfogadott módon kifejezni, ezek az érzelmek erős testi és viselkedésbeli reakciókban nyilvánulnak meg. Ez nem azt jelenti, hogy helytelenül viselkednek, hanem hogy támogatásra van szükségük az érzelemszabályozás elsajátításához.
Hogyan reagáljunk a hisztire?
A legfontosabb, hogy megőrizzük a nyugalmunkat – még ha ez nem is mindig egyszerű. A gyerek viselkedése egy „érzelmi cunamihoz” hasonlítható, amikor az érzelmei teljesen elárasztják, és nem tudja befogadni a racionális érveket. Éppen ezért ilyenkor nem érdemes magyarázni vagy fegyelmezni: ezek a próbálkozások valószínűleg kudarcba fulladnak.
Ha a gyerek agresszívvé válik, például ütöget, határozottan, de nyugodtan megfékezhetjük. Azonban arról, hogy ez miért helytelen, csak akkor érdemes beszélni, amikor már lenyugodott.
Az érzelemszabályozás tanítása
Az érzelmek természetesek, és minden ember életének részei. Azonban az érzelmek megfelelő kezelését meg kell tanítani. Íme néhány módszer, amely segíthet ebben:
- Érzések megnevezése
Már a kicsi gyerek is képes felismerni az alapvető érzéseit, például a szomorúságot, dühöt, félelmet vagy éhséget. Ahogy nő, ez a paletta bővülhet a csalódottsággal, szorongással vagy magány érzésével. Ha a gyerek képes azonosítani és megnevezni az érzéseit, az már önmagában is csökkentheti a frusztrációját. - Rossz élmények kibeszélése
Hagyd, hogy elmesélje, mi bántja, legyen az egy rossz nap az óvodában, veszekedés a barátaival, vagy valamilyen kudarc. A kibeszélés nemcsak a gyerek érzelmi megkönnyebbülését segíti, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy jobban megértsük, mi okozta a hisztit. - Egyszerű dühkezelési technikák tanítása
Segíts neki megtanulni, hogyan kezelheti a dühét. Néhány mély lélegzetvétel, izomfeszítés és elernyesztés vagy akár egy „dühpárna” üthetése sokat segíthet az érzelmek levezetésében. - Reakció késleltetése
Nagyobb gyerekeknél működik az a módszer, hogy mielőtt reagálnának egy helyzetre, számoljanak el tízig. Ez az idő elég lehet arra, hogy csillapodjon a kezdeti indulat.
A türelem és támogatás kulcsfontosságú
A hiszti időszaka a legtöbb gyereknél idővel enyhül, ahogy kommunikációs készségeik fejlődnek. Azonban az érzelmek kezelésének tanulása egy életen át tartó folyamat. Ha szülőként megértéssel és támogatással segítünk, gyermekünk egészségesebb érzelemszabályozási stratégiákat alakíthat ki, amelyek a későbbiekben is hasznára válnak.
Tanulj a szakértőtől!
A Szülők Egyetemén egy rendkívül hasznos videót is találsz a témában:
Hiszti helyett együttműködés
Előadó: Novák Ferenc
Gyakorlati példákat és működő technikák mutatunk: megismerheted
- a hiszti természetét,
- csökkentésének alapjait,
- a szülő és gyerek számára is kellemetlen konfliktushelyzetek elkerülését és feloldását.
Az előadás témakörei:
- Gyakorlati helyzetek
- A hiszti kialakulásának rejtett fázisai
- A hiszti lényege a gyerek nézőpontjából
- Higgadt szülő nem rakéta
- Elérhető együttműködés
Novák Ferenc (Gyerekneveles.hu)
Tanár, pedagógiai viselkedéskutató, szülők és pedagógusok gyereknevelési trénere, aki gyakorlatias tanácsaival készít fel gyermeknevelési nehézségek megoldására. Videóival, írásaival és konzultációival, iskolai és konferenciákon tartott előadásaival egyszerre az értékrend alapú és egyben humánus gyereknevelés elkötelezettje. Célja, hogy segítsen szülőknek abban, hogy a nevelés örömteli és felemelő legyen, mind a szülő, mind a gyermek számára.
Indexkép: Depositphotos.com