hisztiző gyerek

„Két kis keze ökölben, a tekintete lángol” – Mi rejlik a kisgyermekkori hiszti mögött?

Miért haragszik ennyire egy kétéves? És miért fontos, hogy megértsük?

Sok szülő számára kimerítő és frusztráló, amikor gyermeke hatalmas dühkitörésekbe kezd, látszólag ok nélkül. Sokan hiszik, hogy ezek a „hisztik” a „liberális nevelés” következményei, mások viszont úgy vélik, örömmel kell fogadni őket, mert a gyerek fejlődésének szerves részét képezik. A valóság, ahogy gyakran lenni szokott, valahol középen húzódik: a hisztizés egy normális, természetes állomás a kisgyermekek életében. De vajon mi is történik ilyenkor a gyermek lelkében?

Miért „hisztizik” a gyerek?

Egy kétéves dühkitörései mögött nem csupán akaratosság áll. Ebben az életkorban a gyerekek elkezdik felfedezni saját személyiségüket, igényeiket és vágyaikat. Azonban még nem rendelkeznek elég fejlett szókincs- és érzelemszabályozási képességekkel ahhoz, hogy ezeket megfelelően kifejezzék. Amikor például valamit nem érnek el, vagy félreértésbe ütköznek, az számukra olyan, mintha bezáródna a világ. Ahogy Ranschburg Jenő pszichológus is mondta: a kisgyermek „rádöbben arra, hogy saját céljai vannak, de fogalma sincs arról, hogy másoknak is lehetnek céljaik, amelyek akár ellentétben állhatnak az övéivel.”

A türelem művészete: hogyan kezeljük a hisztit?

A türelem a kulcsa annak, hogy a dühös gyermeket megértsük és segítsünk neki. Fontos, hogy a szülő megőrizze hidegvérét, és próbálja a helyzetet a gyerek szemszögéből megérteni. Vajon mit érezhet egy kisgyerek, aki képtelen szavakkal elmondani, hogy miért dühös? Az érzelemkifejezés még csak most alakul ki nála, és minden kudarc, minden félreértés, minden „nem” óriási csalódásként éri őt. Egy banális félreértés – például amikor epres joghurtot kap a banános helyett – olyanná válhat számára, mintha senki nem értené meg.

Hogyan legyünk érzelmi támaszok?

Amerikai kutatások szerint a sírás közbeni könnyekkel kortizol, vagyis stresszhormon távozik, így a gyerek is érezhet megkönnyebbülést a hisztije után. Fontos, hogy tudjuk: a gyermek nem azért „hisztizik”, hogy a szüleit bosszantsa, hanem mert egyszerűen nincsenek még meg az eszközei ahhoz, hogy frusztrációját másként kezelje. A szülő jelenléte és nyugalma rendkívül fontos a gyerek számára, hiszen a stabil, érzelmi támogatás erősíti benne azt az érzést, hogy bármennyire is nehéz kifejezni az érzéseit, biztonságban van.

Miért ne engedjünk mindig a hisztinek?

Bár sok szülő megkönnyebbülésből enged a gyermeke követeléseinek, ez hosszú távon nem mindig kifizetődő. A türelmes, de határozott jelenlét segít megtanítani a gyermeknek, hogy az érzelmeivel megtanuljon bánni, de tudja azt is, hogy nem minden kívánsága válhat valóra azonnal.

A hiszti nem ellenség: a szülők kitartása az igazi kulcs

A hisztivel való megküzdés nem könnyű. Időnként előfordul, hogy a legnyugodtabb szülőt is kimozdítja a sodrából, máskor viszont sikerül elérni, hogy a gyerek hamar megnyugodjon. Az ilyen sikerélmények erősítik a szülők türelmét, és hosszú távon megtanítják a gyermeket arra, hogy hogyan kezelje a saját érzelmeit.


Tanulj a szakértőtől!

A Szülők Egyetemén egy rendkívül hasznos videót is találsz a témában:

Hiszti helyett együttműködés

Előadó: Novák Ferenc 

Gyakorlati példákat és működő technikák mutatunk: megismerheted

  • a hiszti természetét,
  • csökkentésének alapjait,
  • a szülő és gyerek számára is kellemetlen konfliktushelyzetek elkerülését és feloldását.

Az előadás témakörei:

  • Gyakorlati helyzetek
  • A hiszti kialakulásának rejtett fázisai
  • A hiszti lényege a gyerek nézőpontjából
  • Higgadt szülő nem rakéta
  • Elérhető együttműködés

Novák Ferenc (Gyerekneveles.hu)

Tanár, pedagógiai viselkedéskutató, szülők és pedagógusok gyereknevelési trénere, aki gyakorlatias tanácsaival készít fel gyermeknevelési nehézségek megoldására. Videóival, írásaival és konzultációival, iskolai és konferenciákon tartott előadásaival egyszerre az értékrend alapú és egyben humánus gyereknevelés elkötelezettje. Célja, hogy segítsen szülőknek abban, hogy a nevelés örömteli és felemelő legyen, mind a szülő, mind a gyermek számára.

Indexkép: Depositphotos.com

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük