Hagyd, hogy végigmenjen az alagúton: Hogyan kezeljük a gyermeki hisztit?
A gyermeki hiszti sokszor olyan, mintha egy vonat zakatolna át egy hosszú, sötét alagúton. Az alagút hosszát azonban nem lehet lerövidíteni, nincsenek külön bejáratok vagy kivezető utak. A gyereknek végig kell haladnia rajta, hogy eljusson a fénybe. De mit tehet a szülő, miközben a gyerek az „alagútban” van? Hogyan őrizhetjük meg a hidegvérünket és segíthetjük átvészelni ezt a helyzetet?
Így kezeld a hisztit!
Miért nem érdemes azonnal abbahagyatni a sírást?
Amikor a gyerek hisztizik, természetes, hogy a szülőben hirtelen feszültség lép fel. A legnehezebb pillanatokban talán azt érezzük, hogy azonnal meg kell állítanunk a sírást. Olyan gondolatok kavaroghatnak a fejünkben, hogy ha ez még egy percig tart, akkor mérgünkben olyat teszünk vagy mondunk, amit később megbánunk.
Ám van egy fontos példa, amely segít jobban megérteni ezt a helyzetet: a gyermeki hiszti olyan, mint egy vonatút az alagútban. Nem tudjuk lerövidíteni az alagút hosszát, és nincsenek átjárók, ahol megállhatnánk. A gyereknek át kell mennie rajta, és a mi feladatunk, hogy támogassuk ezen az úton.
Mi az, amit ne tegyünk hiszti közben?
Szülőként gyakran kísértésbe esünk, hogy valamilyen módon lerövidítsük az utat, vagyis gyorsan véget vessünk a hisztinek. Ilyenkor gyakori hibák lehetnek:
- „Ne sírj, semmi baj!” – Ezzel azt az üzenetet küldjük, hogy a gyerek érzései nem fontosak, miközben a sírás annak a jele, hogy épp feldolgozza érzelmeit.
- „Ha abbahagyod, kapsz valamit!” – A hisztiből való kimenekítés ídővel feltételessé teheti az érzelem kifejezését, és a gyerek azt tanulhatja meg, hogy csak jutalomért „nyugodhat meg.”
- Logikus magyarázkodás: – „Nem ehetsz csokit, mert előbb rendes ételt kell enned.” A hiszti közepén a gyerek nem tudja feldolgozni a logikus érveket, mert mélyen az érzelmei hatása alatt áll.
Mit tehetünk helyette?
Az érzelmek feldolgozásához támogatásra és biztonságra van szükség. Ezért érdemes a következő stratégiákat alkalmazni:
- Legyünk jelen! Az alagúton át kell mennie, de mi ott lehetünk mellette. Ha leülk mellé, megölelem, vagy egyszerűen csak csendben vele vagyok, akkor érzi, hogy nincs egyedül. Ez megerősíti benne a bizalmat.
- Maradjunk nyugodtak! A mi nyugalmunk segíti őt is megnyugodni. Ha nem kiabálunk vagy csapkodunk, hanem türelemmel reagálunk, az érzelmi biztonságot teremt.
- A szavak ideje utána jön. Hiszti közben a szavak nem érnek célt. Az érzelemhullám lecsillapodása után viszont segíthetünk neki megnevezni érzéseit: „Látom, hogy nagyon mérges voltál,” vagy „Tudom, hogy ez most csalódást okozott neked.”
Miért fontos hagyni, hogy megélje a negatív érzelmeket is?
A hiszti kezelésének ezen módszerével nemcsak az „alagútban töltött idő” csökkenhet, hanem a szülő-gyermek kapcsolat is mélyül. A gyerek megérti, hogy az érzéseit nem kell elfojtania, hanem szabadon megélheti azokat a szülő támogatása mellett.
Ez hosszútávon hozzájárul az érzelmi intelligencia fejlődéséhez is, hiszen megtanulja kifejezni, megnevezni és megélni érzéseit.
Végsõ gondolat
Amikor a gyerek hisztizik vagy sír, az nem a te hibád, és nem kell mindenáron azonnal megállítani a folyamatot. Inkább hagyd, hogy végigmenjen az alagúton, miközben ott vagy mellette, támogatásodról biztosítod, és segíted átvészelni ezt az érzelmi hullámot. Az eredmény egy kiegyensúlyozottabb, magabiztosabb gyerek lesz – és egy nyugodtabb, türelmesebb szülő.
Indexkép: Depositphotos.com
Tanulj a szakértőtől!
A Szülők Egyetemén egy rendkívül hasznos videót is találsz a témában:
Hiszti helyett együttműködés
Előadó: Novák Ferenc
Gyakorlati példákat és működő technikák mutatunk: megismerheted
- a hiszti természetét,
- csökkentésének alapjait,
- a szülő és gyerek számára is kellemetlen konfliktushelyzetek elkerülését és feloldását.
Az előadás témakörei:
- Gyakorlati helyzetek
- A hiszti kialakulásának rejtett fázisai
- A hiszti lényege a gyerek nézőpontjából
- Higgadt szülő nem rakéta
- Elérhető együttműködés
Novák Ferenc (Gyerekneveles.hu)
Tanár, pedagógiai viselkedéskutató, szülők és pedagógusok gyereknevelési trénere, aki gyakorlatias tanácsaival készít fel gyermeknevelési nehézségek megoldására. Videóival, írásaival és konzultációival, iskolai és konferenciákon tartott előadásaival egyszerre az értékrend alapú és egyben humánus gyereknevelés elkötelezettje. Célja, hogy segítsen szülőknek abban, hogy a nevelés örömteli és felemelő legyen, mind a szülő, mind a gyermek számára.